Menu

Zalany komputer

Zalanie komputera osobistego zazwyczaj spotyka Nas w najmniej oczekiwanym momencie. Chwila nieuwagi, szklanka obok, trącenie ręką, reszta dzieje się bardzo szybko. Matryca przestaje wyświetlać obraz, diody kontrolne nie świecą. W łagodniejszym wypadku klawiatura przestaje funkcjonować prawidłowo, komputer jeszcze działa. Dodatkowe skutki zalania to problemy z działaniem portów USB, HDMI, problemy z zasilaniem, ładowaniem baterii, brak dźwięku, trzeszczenie głośników. Losowe restarty, wyłączanie się komputera. Następstwa mogą być różne, zalanie to loteria, nigdy nie wiadomo gdzie dostanie się ciecz.

Skutki zalania komputera

Pierwsza pomoc przy zalaniu

Zalania nie można lekceważyć, tego poważnego jak i niewidocznego w skutkach. Po zdarzeniu należy odłączyć zasilanie, wyjąć baterię - starając się nie zmieniając przy tym pozycji komputera, nie odwracać laptopa. Dużo osób popełnia błąd obracając go do wyjęcia baterii co powoduje przemieszczenie się cieczy i powiększenie szkód.

Zalana taśma sygnałowa komputera

Diagnostyka komputera w serwisie

Nawet jeśli wszystko działa należy wykonać diagnostykę komputera. W profesjonalnym serwisie technik demontuje wszystkie elementy elektroniczne i dokonuje ich oględzin w laboratorium pod mikroskopem. Niewidoczne z zewnątrz zalanie może z czasem przysporzyć sporo problemów. Lepiej od razu dokonać czyszczenia niż później wykonywać skomplikowane naprawy płyty głównej. Po śladach można ocenić kiedy zalanie miało miejsce (wilgoć wcześniej, później korozja), typ cieczy (napoje słodkie-cukry najpierw należy czyścić wodą destylowaną, alkohole, nabiał-bardzo nieprzyjemny zapach, kawy, herbaty i inne), stopień szkód. Jeśli elementy elektroniczne, punkty lutownicze są mocno skorodowane konieczna może być ich regeneracja. Czyszczenie płyty głównej po zdemontowaniu wszystkich podzespołów, płytek modułowych wykonuje się przy pomocy specjalnych płynów w myjkach ultradźwiękowych.

Skutki zalania cieczą płyty dysku twardego

Diagnostyka komputera w serwisie

Czasami samo czyszczenie nie rozwiązuje wszystkich problemów i trzeba diagnozować płytę pod kątem uszkodzeń elektronicznych(wylana ciecz powoduje zwarcia). Zalaną klawiaturę należy wymienić, nawet jeśli jeszcze działa nie ma pewności kiedy odmówi posłuszeństwa. Jedynie nowa klawiatura daje pewność działania wszystkich klawiszy w każdej chwili. Podobnie postępuje się z napędami optycznymi, taśmami sygnałowymi z przewodami, matrycami czy dyskami zalanymi w części mechanicznej.